T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

1 - 7 Mayıs Bilişim Haftası

Güncelleme Tarihi: 04/05/2020

1-7 MAYIS BİLİŞİM HAFTASI

Mayıs ayının ilk haftası Bilişim Haftası olarak kutlanmakta, bilişim teknolojilerinin ve internetin bilinçli, güvenli, etkin kullanımı konusunda toplumun farkındalığını arttırmak amacıyla hafta boyu etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bir toplumda teknolojinin etkin kullanımı o toplumun gelişiminde önemli bir parametredir.

            Günümüzün gelişmiş teknolojilerinden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık ve zararlı kullanımından kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirmekte olduğu bilinmektedir. Bireylerde, okul çağındaki çocuk ve gençlerde oldukça sık görülen problemli internet/bilgisayar kullanımı, sosyal ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesine, aile bağlarının zayıflamasına neden olmakta; akademik başarılarını veya iş başarılarını da düşürebilmektedir.
              Çin’in Vuhan kentinde başlayan Coronavirüs (covid-19) salgını, birçok ülkede hızla yayılım göstererek Dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından Ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılımını engellemek adına birçok tedbire başvurulmuştur. Salgın kapsamında alınan tedbirler ile toplumun çoğunluğunun evde kalma sürecinde; eğitim, çalışma, iletişimi sürdürme, bilgi paylaşımı, sosyalleşme, çeşitli etkinler, meşguliyet, eğlence ve daha birçok amacın sağlanmasına yönelik teknolojiden epey faydalanılmaktadır. Sonuç olarak evde olduğumuz bu günlerde teknolojinin faydalı kullanımının yanı sıra aşırı ve zararlı kullanımı da söz konusu olabilmektedir. 

 Bilişim teknolojilerinin ve internetin bilinçli, güvenli, etkin kullanımı ile ilgili yararlanılabilecek materyaller:


Videolar.pptx
İnternet Aile Rehberi.pdf
Psikolojik Dayanıklılık Broşürü (Gençler İçin).pdf
Ebeveyn İnternet Kitapçığı.pdf
Güvenli İnternet Rehberi.pdf
0-3 Yaş Grubu Çocuklar ve Teknolojik Cihazlar1.pdf
Güvenli İnternet Kılavuzu.pdf
İnternet Aile Rehberi.pdf
İnterneti Nasıl Güvenli Kullanırız.pdf
Sosyal Ağ Rehberi.pdf
Teknoloji ve İnternetin Etkin Kullanımı.pdf