T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

26 HAZİRAN 2020 ULUSLARARASI UYUŞTURUCU KULLANIMI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 26/06/2020

Ülkemizin sorunu olduğu kadar Dünya’nın da en önemli sorunlarından biri olan Uyuşturucu kullanımı insan sağlığı için ciddi bir tehdittir.

          Birleşmiş Milletler’in 1987 yılında almış olduğu kararla 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü olarak kutlanmaktadır. Uyuşturucu ile Mücadele Günü’nün ilan edilmesi, dünya topluluğunun dikkatinin uyuşturucu sorununa çekilmesini ve tüm halkın uyuşturucu ile mücadele için birleştirilmesini hedeflemektedir. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) her yıl bu uluslararası gün için temalar seçmekte ve küresel uyuşturucu sorunu hakkında farkındalık yaratmak için kampanyalar başlatmaktadır. Bu yılki tema “Önce dinle; çocukları ve gençleri dinlemek, sağlıklı ve güvenli büyümelerine yardımcı olacak ilk adımdır.” olarak belirlenmiştir.

BM’nin bu güne özel açıkladığı 2017 raporuna göre dünya üzerinde 29,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Yine bu rapora göre 250 milyon insan da hayatında bir kere uyuşturucu denemiş. Ülkemizde ise 15-64 yaş arası genel nüfusta her hangi bir uyuşturucu maddeyi bir kez deneme oranı %2.7 olup bu da 1,3 milyon kişidir. 

         Uyuşturucu madde kullanımı, sadece kullananları etkileyen bir sorun değildir. Kullananların ailelerini, çevrelerini ve toplumun tamamını tehdit eden, sağlık zararlarının yanında, ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Uyuşturucu kullanımı; ölümlere, yaşamların dramatik bir şekilde kararmasına, madde ile ilintili suç ve kazaların, enfeksiyon hastalıklarının artmasına yol açmaktadır.

          Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle uluslararası uyuşturucu kaçakçılığının transit noktası haline gelmiş olması,  ülkemizde uyuşturucu probleminin adli, hukuki, sosyal ve sağlık boyutları ile birlikte bir halk sağlığı sorununu yansıtıyor olması gibi faktörler; gerek toplumun gerek devletimizin konuya yönelik hassasiyetini artırmıştır. Bu hassasiyete bağlı olarak, toplumu her türlü uyarıcı ve uyuşturucu madde kullanımından uzak tutmak nihai amaç olarak belirlenmiş; yapılan çalışmaların tüm yurtta koordinasyon içinde ve sistematik bir şekilde yürütülmesi hedeflenmiştir.

         Özellikle gençleri hedef alan bu felaketle mücadele çalışmaları, polisiye tedbirlerin dışında, temelde üç aşamada yürütülmektedir: önleme, tedavi, tedavi sonrası rehabilitasyondur. Mücadele, uyuşturucu madde bağımlılığının zararları hakkında halka özellikle çocuk ve gençlere yönelik yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları ile madde kullanımına başlamayı önleme, madde kullanan bağımlıların tedavisi ve tedavi sonrası uzun süreli rehabilitasyon çalışmalarını kapsamaktadır.

         Alo 191 Uyuşturucu Danışma ve Destek Hattı;aile bireylerinin madde kullanımıyla hiç tanışmamaları için neler yapabileceklerini öğrenmek isteyen kişilerden, acil yardım almak için bu hattı arayan kişilere kadar oldukça geniş bir yelpazede 7/24 hizmet vermektedir.

         Uyuşturucu ile mücadelede tüm ülkenin seferberlik halinde hareket etmesi gerekmekte olup; kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri ve medya mücadelede etkin rol almalı ve gençlerimizi uyuşturucu bağımlılığından korumalıyız.

          Madde Bağımlılığından arınmış, sağlıklı, geleceğe umutla bakan, huzurlu bir toplum dileği ile…


ALO 191 Hattı Tanıtım Filmi İndirmek İçin Tıklayınız