MANİSA İL GARD KURULU TOPLANTISI 2019/1
08 Mart 2021

GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases) Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği ulusal ve uluslararası kuruluşların gönüllü olarak birleşip “herkesin özgürce nefes aldığı bir dünya” vizyonu çerçevesinde çalıştığı, DSÖ bünyesinde kurulmuş bir birliktir.

GARD stratejik planı DSÖ’nün Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Eylem Planı’nın bir parçası niteliğindedir. GARD organizasyonunun amacı, kronik solunum yolu hastalıklarının dünyadaki önemli sağlık sorunlarından biri olduğuna dikkati çekmek, küresel akciğer sağlığını ve bu hastalıklarla mücadelede ülkeler arası işbirliğini geliştirmek, temel hedef ise kronik solunum yolu hastalıklarıyla savaşta çok kapsamlı bir yaklaşım oluşturmaktır.

Türkiye GARD projesi kapsamında “Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıkları (Astım-KOAH) Önleme ve Kontrol Programı” geliştirilmiştir. Eylem Planının geliştirilip uygulanmasıyla bu hastalıklara bağlı ölümlerin ve beraberinde getirdiği ekonomik yükün azaltılması hedeflenmektedir.

Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde Manisa İl GARD Kurulu toplantısı 26/02/2019 tarihinde Müdürlüğümüz toplantı salonunda;Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Leyla ARICI başkanlığında, Celal Bayar Üniversitesi Gögüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birim Sorumluları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Yunusemre ve Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Celal Bayar Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda GARD Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Arzu YORGANCIOĞLU tarafından Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı eylem planı aktivitelerinin İlimizde başarıyla yürütülmesinde kurumlar arası işbirliğinin önemi vurgulanarak kurul üyelerine teşekkür edilmiştir. Ayrıca toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kurul üyelerine Temiz Hava Eylem Planı konulu bilgilendirme sunumu yapılmıştır.

 Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde 2019 yılında yapılacak çalışmalara ilişkin olarak Kurul Üyelerinin görüş ve önerileri alınarak 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası,14 Mart Dünya Böbrek Günü ve 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında etkinlik planlamaları ile ilgili kararlar alınmıştır.

DSC_6857.JPG