AŞIRI TUZ VE ŞEKER KULLANIMINI AZALTAN LOKANTACILAR VE PASTACILAR PROTOKOLÜ KAPSAMINDA BİLGİLENDİRME EĞİTİM TOPLANTISI
08 Mart 2021

AŞIRI TUZ VE ŞEKER KULLANIMINI AZALTAN LOKANTACILAR VE PASTACILAR PROTOKOLÜ KAPSAMINDA BİLGİLENDİRME EĞİTİM TOPLANTISI

T.C. Sağlık Bakanlığının 2019-2023 Stratejik Planı,  2019-2023 Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve 2015-2020 Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı çerçevesinde toplum sağlığının korunması maksadıyla özellikle ev dışında yemek yiyen nüfusun arttığı son yıllarda; lokanta, pastane, kebapçı, kafe, fastfood, börekçi, kafe vb. yerlerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen “aşırı tuz ve şeker tüketimin azaltılması” başta olmak üzere “sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin her alanda desteklenmesi” amacıyla Bakanlığımız ile Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu (TLKPTF) ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) arasında 28 Şubat 2019 tarihinde işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Söz konusu protokol ve Sağlık Bakanlığımız talimatları doğrultusunda TLKPTF’ye bağlı işletmelerde ve TAŞPAKON üyelerinin yer aldığı işletmelerden gönüllü olanlar tarafından yılda, aşırı tuz kullanımının % 4 ve aşırı şeker kullanımının % 5 oranında azaltılması ile ilgili faaliyetlere ilişkin usul, esas ve yükümlülüklere uygun olarak ilimizde gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

İlimizde 04.07.2019 tarihinde Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular, Salihli Lokantacılar ve Gazinocular, Turgutlu Lokantacılar, Kebapçılar, Köfteciler ve Tatlıcılar, ile Alaşehir Lokantacılar, Pastacılar, Unlu Mamuller, Fırıncılar Esnaf Odaları temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantı sonucunda, Oda Başkanlıklarına bağlı üye işletmelere konuyla ilgili gerekli duyurular yapılarak eğitime davet edilmeleri kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda; Salihli Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanlığı toplantı salonunda 09.01.2020 tarihinde saat:14:00’de İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Erhan İNCE ve Salihli Lokantacılar ve Gazinocular Oda Başkanı Fatih AZAK başkanlığında, İl Sağlıklı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Biriminde görevli Dr. Keziban YÜCEL, Diyetisyen Burcu BAYRAKTAR’ın sunumları ile İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Yıldız KARAKUŞ ve Salihli Lokantacılar ve Gazinocular Odası yönetim kurulu ile üye işletmelerin katılımıyla Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar Ve Pastacılar Protokolü bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG