Sigarayı Bırakma Kampanyası
05 Mayıs 2021


Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır.  Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amaçlarıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temasıyla sigara bırakma kampanyası hayata geçirilecektir. İlimizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından (sağlık çalışanı, öğretmen, kolluk kuvveti personeli, asker, hakim, savcı, avukatlar, din görevlisi vb.) başlayarak, diğer kamu kurumu personeline yönelik bırakma kampanyası müdürlüğümüzce organize edilecek ve personelin sigara bırakmalarını sağlamaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir. 
Bu kapsamda; https://alo171.saglik.gov.tr/ sitesindeki “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden  kampanya katılım formu ve bağımlılık düzeyi tespitine yönelik form doldurularak kampanyaya katılım sağlanacaktır.
Müdürlüğümüz tarafından, 07-21 Mayıs tarihleri arasında sigara bırakmak isteyen kamu personeline yönelik internet ortamında (zoom, meeting vb.) tütün ürünü kullanımının ve pasif etkilenimin zararları ile tütün ürünü bırakma yöntemleri konusunda sigara bıraktırma seminerleri organize edilecek ve ilgili kişiler seminerle ilgili bilgilendirilecektir. Ayrıca kamu kurum personelinin aileleri sigara bırakma kampanyasına dahil olabilecektir.
Formu dolduran kişilerin sigara bırakma polikliniği (SBP) randevuları, Müdürlüğümüzce planlanarak ilgili kişilere bildirilecektir.