3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası
01 Kasım 2021

Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bugün itibari ile 25000 nin üzerinde hastamız böbrek, kalp, karaciğer, akciğer başta olmak üzere organ  nakli beklemektedir. Bunlarla birlikte ince barsak, pankreas ve uzuv nakli bekleyen hastalarımız da bulunmaktadır. Ancak Covit-19 pandemisi koşullarının da etkisi ile organ bağışı oranları düşük bir seviyede seyir etmekte ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler. Bu durum, ağır aile sorunlarının yanı sıra,  işgücünde de kayıplara yol açabildiği gibi ülke ekonomisi üzerinde de ağır bir yük oluşturabilmektedir. Bu nedenler dolayısıyla, organ yetmezliği yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklarına kavuşabilmesi için organ bağışı oranları ve organ nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ana hedefleri arasındadır.

İlimizde Covit-19 Pandemisi öncesi 2019 yılında 7900 kişi organ bağışı yapmışken Pandemi ile birlikte bu sayı 2020 de 1647 kişiye düşmüştür. 2021 yılı bugün itibari ile ise sadece 10 kişi organ bağışında bulunmuştur. Beyin ölümü tespiti sonucu donör olmuş kişi sayısı ise 2018 de 22, 2019 da 7, 2020 yılında 3 kişi iken 2021 yılı bugün itibari ile organ nakline uygun donör çıkmamıştır. 

Bilindiği üzere, her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde kutlanması hastalarımız için motive edici bir unsur olabileceği gibi aynı zamanda organ bağışı hususunda vatandaşlarımızın ve sağlık personelinin farkındalığının arttırılacak olması da organ bağışı ve organ nakli sayılarının arttırılması yönünde olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Bu bağlamda ilçe sağlık müdürlüklerimiz, devlet ve özel hastanelerimiz  3-9 Kasım organ bağışı haftası boyunca afişler broşürler ve organ bağışı konusunda verecekleri eğitimlerle etkinlikler düzenleyecektir. Bu etkinliklerin yegane amacı bu konuda bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesidir.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle ilçe sağlık müdürlüklerimize, devlet hastanelerimize İl Sağlık Müdürlüğümüze ve aile hekimlerine başvurabileceklerdir.